Provat från producenten Villa Maria Estate

Etikettbild

2018 Dulcét Méthode Traditionelle

En frisk, godisaktig ananasbomb med gul fruktighet och noter av kex och nouga. Lite söt ton i eftersmaken. Ett gott vin med bra mousse.

Mousserande viner  ·  2023-04-28  ·  189 kr  ·  75 cl

Ursprung: Marlborough  ·  Marlborough (GI – region)  ·  Villa Maria Estate

Druvsammansättning: Chardonnay och pinot noir
(0.0 / 5, 0 röster)
Etikettbild

2016 Left Field Albariño

Ett gott vin som kanske saknar den lilla extra skjutsen i syran för att kännas riktigt så fräscht som skulle önskas. Enkla smaker som för tankarna till nya världenchardonnay genom melon, citrus, ananas och möjligtvis ett avlägset mineraliskt skimmer. Trots allt ett helk okej vin att släcka törsten med men inget som lockar till återköp.

Vita, torra viner  ·  2018-03-10  ·  119 kr  ·  75 cl

Ursprung: Gisborne  ·  Gisborne (GI – region)  ·  Villa Maria Estate

Druvsammansättning: Albariño
Mer info om årgången: Jordmån: Alluvial jord. Skörd: Druvorna plockades för hand. Tillverkning/Vinifiering: Druvorna pressades varsamt. 85 procent av musten jäste på ståltankar med utvalda jäststammar. De resterande 15 procenten av musten jäste på gamla franska ekfat. Efter avslutad jäsning blandades och buteljerades vinet.
(0.0 / 5, 0 röster)
Etikettbild

2005 Villa Maria Private Bin Sauvignon blanc

Ljust gulgrön färg. Halvtorr, fyllig, godisenkel kul, Rieslingaktig doft med inslag av krusbär, fläder, vingummi, honung, tuttifrutti. Frisk, halvtorr, blommig smak med inslag av lakrits, fläder, krusbär. Viss fyllighet, men lite obalanserat spritsig.

Vita, torra viner  ·  2006-02-08  ·  119 kr  ·  75 cl

Ursprung: Marlborough  ·  Marlborough (GI – region)  ·  Villa Maria Estate

Druvsammansättning: Sauvignon Blanc
(0.0 / 5, 0 röster)