Torsdag den 9 augusti 2007

Etikettbild

2001 Château Ducluzeau

Röd medelfyllig färg. Varm, lite syltig doft med inslag av rotfrukter, buljong, svamp, vanilj, gräddkola, sötlakrits och hallon. Utvecklad, gräsig, medelfyllig smak med bra syra, viss syltighet och inslag av röda och svarta bär, jord, vanilj, ek och blåbär. Ett välbalanserat, mjukt, drickvänligt vin som håller några år till. Alldeles förträffligt till viltfärsbiffar med enbärs- och trattkantarellsås.

Röda viner  ·  2007-08-09  ·  159 kr  ·  75 cl

Ursprung: Bordeaux  ·  Listrac-Médoc AOP  ·  Château Ducluzeau

Druvsammansättning: Egendomen är planterad med 90% merlot och 10% cabernet sauvignon
Mer info om årgången: Manuell skörd. Jordart/jordmån: Grus med inslag av lera. Jäsning och skalmaceration vid mellan 26 och 28°C. Som macerationsteknik användes överpumpning. 14-18 månader på 225 liters franska ekfat där 10-20 procent var nya. Egendomen grundades på 1600-talet. Idag ägs den av fru Jean-Eugène Borie och drivs av hennes son Bruno-Eugène. Listrac är beläget i Haut-Medoc, norr om staden Bordeaux. Château Ducluzeau är klassificerat som Cru Bourgeois, vilket är en kvalitetsbeteckning för rött vin i Médoc.
(0.0 / 5, 0 röster)
Etikettbild

2004 Babylon’s Peak Babylon

Röd, tät färg. Kryddig, fruktig, stor doft med inslag av mintchoklad, svarta vinbär, björnbär, tobak, lagerblad och chark. Stor, fyllig, komplex, sötfruktig, eldig smak med inslag av tobak, kryddiga ektoner och svarta vinbär. Ett mycket koncentrerat och extraherat vin som är gott att dricka nu. Förlorar lite på sin enorma svulstighet.

Röda viner  ·  2007-08-09  ·  159 kr  ·  75 cl

Ursprung: Coastal Region  ·  Swartland (District)  ·  Babylon Peak Private Cellar

Druvsammansättning: 34% pinotage, 33% cabernet sauvignon och 33% merlot
(0.0 / 5, 0 röster)