Senast provat av vinet Jurassique Chardonnay J M Brocard
2024 Jurassique Chardonnay J M Brocard
Både fruktigt och mineraliskt här i en betydligt lättare kostym än förväntat. Jästig fetma möter upp ungt och fräscht genom äpplen, citron och örter. Stabilt, gott och rent med bra syror och lagom koncentration.
Vita, torra viner · 2026-04-10 · 139 kr · 75 cl
Ursprung: Bourgogne · Bourgogne AOP · J M Brocard
2010 Jurassique Chardonnay J M Brocard
Ljusgul färg. Ung, frisk doft med inslag av päronsplit, persika och våt sten. Smaken är mycket ungdomligt frisk med en oekad framtoning. Vi hittar melon, krusbär och mineral. Ett vin med ungdomligt entusiastiska primäraromer. Lite onyanserat men ändå rätt bra ös i koncentrationen.
Vita, torra viner · 2011-08-28 · 99 kr · 75 cl
Ursprung: Bourgogne · Bourgogne AOP · J M Brocard
2005 Jurassique Chardonnay J M Brocard
Halmgul färg. Stor, fyllig, fet, smörig, frisk doft med inslag av gula äpplen, äppelmust och mineral. Frisk, fyllig, robust, örtig, nötig smak med inslag av mineral, gula plommon, äpple och mineral. Lång och mycket generös med stadig kropp som lyfter fram apelsin- och saffranskryddad räkgryta med timjan.
Vita, torra viner · 2006-12-27 · 87 kr · 75 cl
Ursprung: Bourgogne · Bourgogne AOP · J M Brocard