1990 Hubertushof Thörnicher Riesling Auslese
Stor, aromatisk doft med inslag av mognadstoner, petroleum, gula äpplen och tutti frutti. Halvtorr, smak med mognadstoner, petroleum och citrus. Mycket smakrikt från en monumental Moselårgång. Känns ännu något oförlöst trots sin ålder.
Söta viner · 2006-08-18 · 129 kr · 75 cl
Ursprung: Mosel · Mosel (Anbaugebiet) · Weingut Hubertushof
2004 Ravenswood Vintner's Blend Zinfandel
Mycket fruktig doft med viss utveckling av stalltoner och inslag av vanilj, jordgubbe, plommon och ekfat. Fruktig smak i lite syltig stil och inslag av plommon, jordgubbar och ek. Ett fruktigt vin med en relativt stor doft som inte riktigt återspeglas i smaken. Bra till kolgrillade hamburgaren med dubbel ostskiva.
Röda viner · 2006-08-18 · 116 kr · 75 cl
Ursprung: Kalifornien · Kalifornien (State appellation) · Ravenswood
2003 Robert Mondavi Woodbridge Zinfandel
Mycket mjuk och lätt smak med fin druv- och ekkrydda. Syltigt med inslag av björnbär, vanilj och jordgubbe. Välbalanserat och välgjort men enkelt och intetsägande.
Röda viner · 2006-08-18 · 79 kr · 75 cl
Ursprung: Kalifornien · Kalifornien (State appellation) · Robert Mondavi Winery
2004 Talus Merlot
Relativt stor, fruktig doft med inslag av blåbär, vanilj, svarta vinbär, ceder och gräs. Mjuk, medelfyllig, fruktig smak med inslag av mörka bär och ceder. Mycket enkelt och syltigt som matchar väntkorven med piripirisås.
Röda viner · 2006-08-18 · 74 kr · 75 cl
Ursprung: Kalifornien · Lodi (AVA) · Talus