Provat från producenten McPherson Wines
Röda viner
Vita, torra viner
2006 Basilisk
Blåröd mörk färg. Fruktig doft av mörka bär med inslag av lakrits och fat. Mycket fruktig smak av mörka bär och lakrits. Ett rejält fruktdrivet vin med ordentliga tanniner. Något enkelt men utmärkt till smakrika rätter som kyckling med timjansås.
Röda viner · 2007-09-07 · 85 kr · 75 cl
Ursprung: Victoria · Victoria (state GI) · McPherson Wines
2006 Basilisk
Tät, lilasvart färg. Fruktig doft med inslag av plommon och körsbär. Frisk, fyllig smak med viss strävhet. Inslag av plommon, körsbär, björnbär, lakrits, tobak, viol och fat. Örtigt avslut. Ett balanserat, generöst vin med viss komplexitet.
Röda viner · 2007-08-30 · 85 kr · 75 cl
Ursprung: Victoria · Victoria (state GI) · McPherson Wines
2004 McPherson Chardonnay
Gulgrön färg. Relativt stor och nyanserad doft med inslag av tropiska frukter, ananas, persika. Frisk smak med inslag av ananas, vanilj. Liten ekton i eftersmaken. Lite klen till smörstekt spätta.
Vita, torra viner · 2005-07-01 · 63 kr · 75 cl
Ursprung: Victoria · Murray Darling (GI) · McPherson Wines
NV McPherson Shiraz
Röd färg. Fruktig doft med inslag av mörka bär och mintchoklad. Fruktig smak med inslag av mörka bär och vanilj.
Röda viner · 2005-06-20 · 200 kr · 300 cl
Ursprung: Victoria · Murray Darling (GI) · McPherson Wines