Senast provat från producenten Weingut Geil

Etikettbild

2017 Geil Muskateller Trocken

Tvåligt, blommigt och parfymerat med fläder och citruspastiller. Acceptabel syra gör vinet drickbart, annars lite jolmigt och kväljande för den som inte är ett större fan av stilen.

Vita, torra viner  ·  2018-12-31  ·  100 kr  ·  75 cl

Ursprung: Rheinhessen  ·  Rheinhessen  ·  Weingut Geil

Etikettbild

2016 Geil Scheurebe Trocken

Öppnar med luft upp en fin, gul, rund frukt och söta vingummin. Mineralisk svans med lite vaxig fyllighet. Enkelt men gott med något avrundad syra.

Vita, torra viner  ·  2018-12-31  ·  100 kr  ·  75 cl

Ursprung: Rheinhessen  ·  Rheinhessen  ·  Weingut Geil

Etikettbild

2008 Geil Riesling Trocken

Generöst fruktig doft av citrus och Piggelin i doften. Mycket frisk och torr smak, citrus och päron i frukten, men även massor av mineral ger ett krispigt och elegant vin som passar utsökt till rödspätta med brynt smör, champinjoner, kapris och räkor.

Vita, torra viner  ·  2009-07-25  ·  300 kr  ·  75 cl

Ursprung: Rheinhessen  ·  Rheinhessen  ·  Weingut Geil

Druvsammansättning: Riesling
Mer info om årgången: Jordmån: Kalkrik märgel. Altitud: 100 m.ö.h. Skörd För hand i mitten av september. Skördeuttag 50 hektoliter/hektar. Framställning Druvorna pressas försiktigt i en pneumatisk press och musten jäser i rostfritt stål vid låg temperatur. Efter klarning och filtrering buteljeras vinerna tidigt för att bibehålla vinets fräschör. Alkohol 10%. Socker 55 g/l. Syra 6,8 g/l.