Lördag den 25 juli 2009

Etikettbild

2000 Nicolas Feuillatte Blanc de Blancs

Ljusgul färg. Citrus och mineral dominerar den ungdomliga doften. Moussen är pigg och fyllig, smakupplevelsen är mineralisk och rejält citrusfrisk adderat med äppliga toner och grape. Viss brödighet och nötighet kan skönjas. Vinet är fortfarande ungdomligt, piggt och aptitretande.

Mousserande viner  ·  2009-07-25  ·  309 kr  ·  75 cl

Ursprung: Champagne  ·  Champagne AOP  ·  Nicolas Feuillatte

Druvsammansättning: Chardonnay
Mer info om årgången: Sockerhalt: 10 gram/liter
(0.0 / 5, 0 röster)
Etikettbild

2006 Quadratur

Tänk dig ett fullmatat rödvin från Priorat, typ Costers de Mas Igneus. Subtrahera lite syltig frukt och fyllig överextraktion. Då landar du i närheten av 2006 Quadratur. Producenten Coume del Mas är relativt nyetablerad (år 2000) och förfogar över 12 hektar vingårdar i Roussillon, med både unga och gamla planteringar. Detta vin härstammar från äldre, lågavkastade stockar. Färgen är blåröd med stora, färggranna gardiner som klänger sig fast på glasets väggar. Doften är ungdomlig, fruktig och komplex med inslag av sötlakrits, moreller, nyhyvlad ekplanka och mörk choklad som omsluter marsipan. Subtila nyanser av järn och hästgödsel kommer och går med luftning. Smaken är ungdomlig, fyllig och stram med balanserad syra och lite störande eldighet. Tanninstrukturen är precis som vi vill ha den, dvs riklig men samtidigt gott avrundad för bästa drickbarhet. Vi finner mycket mörka, oförlösta nyanser av rostad ek, kaffe, choklad, plommon och körsbär. På minuskontot hamnar en viss disharmoni mellan doft och smak. Vinet känns även något oelegant med ett något alkoholeldigt slut. Helhetsintrycket landar dock i superlativens tecken. Vinet är suveränt gott, koncentrerat och kraftfullt och har naturligtvis stor utvecklingspotential. Till den rosmarinstekta lammytterfilén med smörfrästa haritcot vertes och syrligt blomkålsmos faller fler bitar på plats och slutligen och sist uppstår ljuv kärlek mellan Quadratur och Allerums 24-månaderslagrade prästost.

Röda viner  ·  2009-07-25  ·  253 kr  ·  75 cl

Ursprung: Languedoc-Roussillon  ·  Languedoc AOP  ·  Coume del Mas

Druvsammansättning: 50% Grenache, 30% Mourvèdre, 20% Carignan
Mer info om årgången: Druvorna från gamla lågavkastande stockar odlade på hög altitud. Druvklasarna plockades för hand och selekterades före maceration och fermentation. Därefter lagrades vinet 12-14 månader på ekfat och buteljerades utan filtrering.
(0.0 / 5, 0 röster)
Etikettbild

2008 Geil Riesling Trocken

Generöst fruktig doft av citrus och Piggelin i doften. Mycket frisk och torr smak, citrus och päron i frukten, men även massor av mineral ger ett krispigt och elegant vin som passar utsökt till rödspätta med brynt smör, champinjoner, kapris och räkor.

Vita, torra viner  ·  2009-07-25  ·  300 kr  ·  75 cl

Ursprung: Rheinhessen  ·  Rheinhessen (Anbaugebiet)  ·  Weingut Geil

Druvsammansättning: Riesling
Mer info om årgången: Jordmån: Kalkrik märgel. Altitud: 100 m.ö.h. Skörd För hand i mitten av september. Skördeuttag 50 hektoliter/hektar. Framställning Druvorna pressas försiktigt i en pneumatisk press och musten jäser i rostfritt stål vid låg temperatur. Efter klarning och filtrering buteljeras vinerna tidigt för att bibehålla vinets fräschör. Alkohol 10%. Socker 55 g/l. Syra 6,8 g/l.
(0.0 / 5, 0 röster)