Onsdag den 7 oktober 2009

Etikettbild

2005 Châteauneuf-du-Pape Château Mont-Redon

Röd, genomsläpplig färg. Varm, enkel och rättfram doft med inslag av örter, gräddkola, rostad ek, jordgubbar, knäck och gräs. Rik, lite eldig, sötfruktig, gräsig smak med sammetslen struktur. Inslag av salmiak, jordgubbar, rostad ek och vanilj. Ett smakmässigt ganska okomplicerat vin med viss sötma och eldighet som stör, dock med fin längd och koncentration. Stramar upp sig å det väldigaste till älgskavswoken.

Röda viner  ·  2009-10-07  ·  234 kr  ·  75 cl

Ursprung: Rhône  ·  Châteauneuf-du-Pape AOP  ·  Château Mont-Redon

Druvsammansättning: Grenache 65%, syrah 15%, cinsault 10%, mourvedre 5%, counoise och muscardin och vaccarese 5%
(0.0 / 5, 0 röster)
Etikettbild

2006 Crozes Hermitage

Mörkröd färg. Utvecklad, varm, mycken och stor smak med en fin nyansrikedom. Vi hittar kokta rotfrukter, jord, gräs, mörka bär, sur kompost, te, arrak, mörk choklad, barrskog, lagerblad och den så karaktäristiska charken. Smaken är torr och redan något utvecklad med fin syra och rejäla tanniner. Inslag av viol, lakrits, mineral, chark, korvspad med kryddpeppar och lagerblad och kokt fruktkompott. Ett balanserat vin med hårda syror och lite utanpåliggande ek som skvallrar om lagringsbehov. Egensinnigt och givetvis ett måste för syrahälskaren.

Röda viner  ·  2009-10-07  ·  188 kr  ·  75 cl

Ursprung: Rhône  ·  Crozes-Hermitage AOP  ·  Alain Graillot

(0.0 / 5, 0 röster)
Etikettbild

2007 Morabianca Falanghina Irpinia

Ljusgul färg med grön nyans. Ungdomlig, frisk, pepprig doft med inslag av mineral och melon. Ungdomlig, lite jordig, kryddig, mineralbitter smak med fet textur och balanserad syra. Inslag av melon och mandel. Ett välmakat, intressant, terroirdrivet vin med fin balans, möjligen saknas lite spets i syran.

Vita, torra viner  ·  2009-10-07  ·  139 kr  ·  75 cl

Ursprung: Kampanien  ·  Irpinia (DOC)  ·  Mastroberardino

Druvsammansättning: Falanghina
(0.0 / 5, 0 röster)