Provat från producenten Sybille Kuntz
Vita, torra viner
Orangeviner
2016 Riesling Orange
Ett finstämt vin i ren och snygg still där vi hade kunna önska oss lite mer substans och nyansrikedom. Vi bjuds på en småkryddig smak med gula plommon, clementiner och mineral. Tanniner skojar till det lite i munnen men på det hela taget är alldeles för anonymt och nära nog trist. What's the message?
Orangeviner · 2019-11-16 · 299 kr · 75 cl
Ursprung: Tyskland · Tyskland (nationell) · Sybille Kuntz
2015 Riesling Kabinett Trocken Sybille Kuntz
Inte lika omedelbart generös som föregående årgång. Men vi läskas av vita blommor och mineralsälta; diskret däckverkstad och sötsyrliga ananaskarameller. Fortfarande i yngsta laget men säkert med en fin framtid för sig.
Vita, torra viner · 2018-10-13 · 229 kr · 75 cl
Ursprung: Mosel · Mosel (Anbaugebiet) · Sybille Kuntz
2012 Riesling Spätlese Trocken Sybille Kuntz
Lystern. Det räcker att titta på vinet för att förväntningarna ska skena. Vinet är elegant även i doft och smak. Små nyanser av krutrök och nätmelon samsas med jasmin. Trots lite söta förnimmelser i doften är vinet knastertorrt i munnen. Ett stort vin i vår bok.
Vita, torra viner · 2018-01-07 · 279 kr · 75 cl
Ursprung: Mosel · Mosel (Anbaugebiet) · Sybille Kuntz
2014 Riesling Kabinett Trocken Sybille Kuntz
Det ska sägas direkt att vi älskar Mosel och vinerna därifrån. Ofta dricker vi Moselviner med viss sötma, men här en helt torr variant. Den lilla fylligheten gör att vinet känns generöst redan nu. Vi kan inte önska mer. Det finns gummiverkstad, honung, mineral och tropisk frukt uppbackat av gröna krispiga äppelsyror. Helt underbart att bara klunka, eller till en lätt het fisksoppa.
Vita, torra viner · 2017-06-01 · 229 kr · 75 cl
Ursprung: Mosel · Mosel (Anbaugebiet) · Sybille Kuntz
2009 Riesling Trocken Sybille Kuntz
Stor, torr, mycket frisk smak med fin vikt. Mineral, lemon curd och mogen persika. Ett distinkt, helt rent vin med finess och elegans. En oerhört bra Riesling att dricka nu eller om tjugo år.
Vita, torra viner · 2010-12-24 · 170 kr · 75 cl
Ursprung: Mosel · Mosel (Anbaugebiet) · Sybille Kuntz