Senast provat från producenten Tenuta dell'Ornellaia

Etikettbild

2006 Le Volte

Röd färg. Utvecklad doft med inslag av russin, katrinplommon, nypon, burktomat och grönt gräs. Utvecklad smak med avrundade tanniner och tydlig sälta. En hel del ektoner av kaffe och choklad men också torkade frukter och läder. Ett generöst vin som kanske har passerat sin utvecklingstopp något. Ett uns alkoholhetta stör också helheten.

Röda viner ·  2012-03-17 ·  149 kr ·  75 cl

Ursprung: Toscana  ·  Toscana (IGT)  ·  Tenuta dell'Ornellaia

Druvsammansättning: 40% sangiovese, 30% cabernet sauvignon och 30% merlot
Etikettbild

2006 Le Serre Nuove

Röd färg. Ungdomlig, fruktig, oemotståndlig doft med nyanser av rått kött, tobak, plommon, körsbär och mynta. Något utvecklad, syrlig, cabbig smak med avrundade tanniner. Inslag av svarta vinbär, stall, mynta och körsbär. Ett superharmoniskt, balanserat vin med perfekt mogen frukt. Vi hittar nästan enbart superlativ men kan eventuellt gnälla något på avsaknaden av längd i eftersmaken.

Röda viner ·  2012-03-17 ·  389 kr ·  75 cl

Ursprung: Toscana  ·  Bolgheri (DOC)  ·  Tenuta dell'Ornellaia

Druvsammansättning: 50% merlot, 35% cabernet sauvignon, 9% cabernet franc och 6% petit verdot
Mer info om årgången: Vinifiering: Maceration i 15 dagar, med efterföljande alkoholjäsning i sju dagar skedde på ståltankar. Vinet buteljerades den 14 april 2008. Lagring: 15 månader på barriquer, varav 25% var nya, och 75% ett år gamla. Vinet lagrades sex månader på flaska hos producenten innan försäljning.
Etikettbild

2002 Ornellaia

Röd, tät färg. Stor, fruktig doft med viss mognad och inslag av svarta vinbär, gräs, ceder och vanilj. Fyllig, sträv, frisk, ännu knuten smak med inslag av mogna svarta vinbär, ek, vanilj. Bråkiga frukt- och garvsyror som bara önskar att få ligga kvar och mogna på flaskan. Det fick de inte.

Röda viner ·  2006-04-05 ·  799 kr ·  75 cl

Ursprung: Toscana  ·  Bolgheri (DOC)  ·  Tenuta dell'Ornellaia

Druvsammansättning: 65% cabernet sauvignon, 30% merlot, 5% cabernet franc