2021 OVNI Pedro Ximenez
Torr, syrlig smak med drag av Sherry, nötter, hö, skrädmjöl, kastanjer och äppelmust. Ett mycket trevligt vin i en säregen stil som knappast tilltalar alla.
Vita, torra viner · 2023-03-03 · 171 kr · 75 cl
Ursprung: Andalusien · Montilla-Moriles (DO) · Equipo Navazos
2021 OVNI Pedro Ximenez
Oljig, fyllig, härligt frisk med solmogen gul tropisk frukt. Mycket gula och gröna äpplen, mineral, currypuder och mandelmjöl. Klar gott och dessutom intressant i egensinnig stil.
Vita, torra viner · 2023-01-14 · 171 kr · 75 cl
Ursprung: Andalusien · Montilla-Moriles (DO) · Equipo Navazos
NV Don PX Gran Reserva
Vi jämför våra noteringar från 8 år sedan och inte mycket verkar ha hänt med vinet. Det är fortfarande ett kompakt, komplext, simmigt sött vin med russin, kola, kaffe och choklad. Ruskigt gott och för att vara i sin genre och fint balanserat.
Starkviner · 2021-12-11 · 169 kr · 37.5 cl
Ursprung: Andalusien · Montilla-Moriles (DO) · Toro Albalá
NV Don PX Gran Reserva
Kompakt, komplex, simmigt söt smak med inslag av kola, kaffe och choklad. Ganska svåranalyserat i all sin mastighet men vi tycker oss hitta lite intressanta nyanser av örter och mint. Ruskigt gott är det så klart om än i små doser.
Starkviner · 2013-04-13 · 169 kr · 37.5 cl
Ursprung: Andalusien · Montilla-Moriles (DO) · Toro Albalá