NV Piper-Heidsieck Brut
Fyllig doft med inslag av grape, röda äpplen och kummin. Mycket frisk, fyllig, generös, lite kryddig smak med inslag av grape, röda äpplen, kummin. Mycket lång, lite söt eftersmak. En mycket balanserad och intressant standardchampagne i matvänlig stil. Växer flera steg i smakrikedom tillsammans med räk- och laxcocktail med marinad av chili, lime och persilja.
Mousserande viner · 2007-05-24 · 248 kr · 75 cl
Ursprung: Champagne · Champagne AOP · P&C Heidsieck
2003 Dosio Barolo
Fyllig, komplex, kryddig, ren doft med viss utveckling och inslag av jordgubbe, blåbär, citron och fat. Sträv, fyllig, kryddig, torr, varm, lite rökig, harmonisk smak med inslag av jordgubbe, fat, blåbär, mineral och lakrits. Stor koncentration i superb balans. Ett mycket komplext vin som möjligen kan rundas av lite i vinkällaren men som är mycket bra redan nu. Förträfflig till oxfilé med rotfruktsgratäng och fetaostklick.
Röda viner · 2007-05-24 · 219 kr · 75 cl
Ursprung: Piemonte · Barolo (DOCG) · Dosio
2006 Nederburg Noble Late Harvest
Stor, frisk, mycket generös doft med citrus- och aprikostoner. Stor, söt, ungdomlig, medelfyllig, ren, outvecklad smak med inslag av honung och citronpastill. Ett simmigt sött vin med lite obalans som kanske kan lagras bort. Ingen eller mycket lite botrytis.
Söta viner · 2007-05-24 · 65 kr · 37,5 cl
Ursprung: Western Cape · Western Cape (WO – regionnivå) · Nederburg Wines