2016 Nero di Lupo Cos
Friskt, lätt och otroligt drickvänligt med ynka 11 % alkohol och obetydliga tanniner. Smaken är solmoget bärig med blåbär, hallon och vulkanisk mineral. Fin harmoni och balans. Drick välkyld på den unga frukten i sommarhettan.
Röda viner · 2018-06-29 · 179 kr · 75 cl
Ursprung: Sicilien · Terre Siciliane (IGT) · Cos
2012 Anselmann Riesling Auslese
Ung Auslese med aprikos och grapefrukt i förgrunden; mineral och botrytis i bakgrunden. Kan behöva några år för att förlösas fullt ut.
Söta viner · 2018-06-29 · 140 kr · 37.5 cl
Ursprung: Pfalz · Pfalz (Anbaugebiet) · Anselmann
2010 Kanonkop Paul Sauer
Bordeauxig smakprofil men lite mjukare och med sötare frukt. Paprika, svarta vinbär, örter, ceder och en snyggt integrerad ek som ger hintar av vanilj och kokos. Ligger någonstans mellan det moderna och det klassiska. Komplext och superbalanserat trots 14,5 procent. Sömlöst men inte sömnlöst. Möjligen det bästa vin vi har druckit från Sydafrika.
Röda viner · 2018-06-29 · 269 kr · 75 cl
Ursprung: Coastal Region · Simonsberg-Stellenbosch (Ward) · Kanonkop Estate