Senast provat av vinet Langhe Nebbiolo Fontanafredda

Etikettbild

2006 Langhe Nebbiolo Fontanafredda

Stor, syrlig, inbjudande doft med rödbäriga toner. Smaken är mycket ungdomligt frisk, medelfyllig och med goda tanniner. Inslag av kaffe, choklad och körsbär. Vi upplever vinet som mycket rent, fräscht och välmakat och inte helt utan komplexitet. Lika bra till färsk pasta med trattkantarell- och lammgräddsås som till 72%-iga chokladen.

Röda viner  ·  2008-09-24  ·  99 kr  ·  75 cl

Ursprung: Piemonte  ·  Langhe (DOC)  ·  Fontanafredda

Druvsammansättning: Nebbiolo
(0.0 / 5, 0 röster)
Etikettbild

2005 Langhe Nebbiolo Fontanafredda

Behaglig, söt doft med jordgubbsinslag. Eldig, mycket fruktig, godisaktig smak med viss utveckling, viss strävhet och inslag av mogna bär och hallon. Mineralisk svans. Omogen ungdomlighet som knappast imponerar.

Röda viner  ·  2007-11-17  ·  99 kr  ·  75 cl

Ursprung: Piemonte  ·  Langhe (DOC)  ·  Fontanafredda

Druvsammansättning: Nebbiolo
Mer info om årgången: Manuell skörd i slutet av september. Jäsning och skalmaceration i ståltankar vid 26-28°C i åtta dagar. Ett års lagring på franska ekfat av varierande storlek. Fontanafredda grundades 1878 då greve Emmanuel Guerrieri, son till Italiens dåvarande kung Viktor Emanuel II, beslöt sig för att börja tillverka vin. Egendomen ligger i Serralunga d'Alba i regionen Piemonte och omfattar idag 100 hektar vinodlingar Langhe ligger sydost om Turin i Piemonte i nordvästra Italien. Odlingarna av den sent mognande blå druvsorten nebbiolo överstiger inte 5 000 hektar i Piemonte.
(0.0 / 5, 0 röster)
Etikettbild

2003 Langhe Nebbiolo Fontanafredda

Något utvecklad röd färg. Typisk doft av nypon och rengöringsmedel möter näsan. Fler doftintryck är peppar, vört, läder, undervegetation tryffel, plommon, körsbär, moreller och en blommighet. I smaken finns en markerad syra och rejäla tanniner som ger en kärv men ändå lätt struktur. Fler smakintryck är blåbär, plommon, ek och kaffe. Syran rundas av och frukten framhävs på ett mycket angenämt och närmast sött vis tillsammans med en svamprisotto med älgskav. Vi anar den varma årgången i den varma känslan och den rika frukten. På det hela taget ett elegant vin som inte döljer sitt släktskap med de betydligt dyrare kusinerna Barolo och Barbaresco.

Röda viner  ·  2007-03-10  ·  97 kr  ·  75 cl

Ursprung: Piemonte  ·  Langhe (DOC)  ·  Fontanafredda

Druvsammansättning: Nebbiolo
(0.0 / 5, 0 röster)
Etikettbild

2003 Langhe Nebbiolo Fontanafredda

Mörkröd färg med tegelton. Stor, nyanserad doft med inslag av örter, mörka bär, katrinplommon, fat, choklad, blåbär och björnbär. Mycket frisk, något fyllig, mycket sträv, torr, kryddig smak med inslag av fat, blåbär, mörka bär och kaffe. Okej till kladdkaka, kräver mat. "Kan höjas till skyarna med en köttbit".

Röda viner  ·  2005-07-21  ·  97 kr  ·  75 cl

Ursprung: Piemonte  ·  Langhe (DOC)  ·  Fontanafredda

Druvsammansättning: Nebbiolo
(0.0 / 5, 0 röster)