Senast provat av vinet Les Picasses Olga Raffault
2013 Les Picasses Olga Raffault
Svärta, mineral, och en lätthet mitt i koncentrationen av bigarråer och blå plommon. Svårt att inte poppa nästa flaska snart men tålamod kan säkert löna sig.
Röda viner · 2022-06-26 · 199 kr · 75 cl
Ursprung: Loire · Chinon AOP · Olga Raffault
2011 Les Picasses Olga Raffault
Vi brukar förvisso må bra när vi får Cabernet Franc i glaset men det här är nästan overkligt gott och ursprungstypiskt. Silkigt och sömlöst. Så fräscht och balanserat. Grön paprika med måtta, blåa plommon, mineral och svartpeppar.
Röda viner · 2020-05-24 · 199 kr · 75 cl
Ursprung: Loire · Chinon AOP · Olga Raffault
2011 Les Picasses Olga Raffault
Direkt ur flaskan ner i glaset får vi en något övertydlig grön paprika och örtighet. Med luft ger det kärva med sig och öppnar upp för röda och mörka bär, blyertsmineral och en allmänt karismatisk och aromatisk upplevelse. Fantastiskt gott att dricka redan nu med fräschör och balans i hyfsat lätt stil men visst finns det även något oförlöst i vinet som ropar efter ytterligare tid i källaren. Utan att veta så tror vi att fem till tio år på rygg skulle göra susen för det här vinet men som sagt var inga problem att dricka med luft nu. Ett på alla sätt typiskt vin. Och typisk bra.
Röda viner · 2017-10-06 · 199 kr · 75 cl
Ursprung: Loire · Chinon AOP · Olga Raffault