Lördag den 23 maj 2009

Etikettbild

2006 Antisto Malbec

Kärv, sträv, medelfyllig smak med inslag av körsbär, vanilj och tobak. Ett ungdomligt, välstrukturerat vin gjort i lite fjäskig, modern, sötfruktig stil. Runda av något år i källare eller drick nu.

Röda viner  ·  2009-05-23  ·  89 kr  ·  75 cl

Ursprung: Sud-Ouest  ·  Cahors AOP  ·  Georges Vigouroux

Druvsammansättning: Malbec
Mer info om årgången: Skörd: Maskinell. Vinifiering: Jäsning på ståltankar i 18-24 dagar, med regelbunden överpumpning av skalmassan. Lagring: Ett år på franska ekfat. Vinmakare är Bertrand Vigouroux.
(0.0 / 5, 0 röster)
Etikettbild

2008 Errázuriz Estate Pinot Noir

Märkligt ekig smak med inslag av kokta jordgubbar och vidbränt kaffe. Vi har tidigare tyckt om detta vin för sin maffigt, syltiga frukt och slanka kropp men nu finns inte mycket av det kvar. Istället har i stort sett all druvtypicitet massakrerats av alldeles för mycket ek. Råmaterialet till vinet doftar grönt och kartigt lång väg. Ett mycket slarvigt och hafsigt hopkok som inte tilltalar oss.

Röda viner  ·  2009-05-23  ·  89 kr  ·  75 cl

Ursprung: Valle Central  ·  Casablanca Valley (DO)  ·  Viña Errázuriz

Druvsammansättning: Pinot noir
(0.0 / 5, 0 röster)