NV Cuco Oloroso Dry
En riktigt krispig och fin Oloroso med fin fräschör och smakrikedom. Vi bjuds på valnötter, en örtig sälta, nyanser som drar mot apelsinskal och sultanarussin, samt lite tyngre doningar av farinsocker och choklad. Enda anmärkningen är kanske en aning obalans i alkoholen men annars känns det här som ett återköp om andan faller på.
Starkviner · 2015-09-19 · 85 kr · 37,5 cl
Ursprung: Andalusien · Jerez-Xérèz-Sherry y Manzanilla-Sanlúcar de Barrameda (DO) · Bodegas Barbadillo
NV Tio Pepe Fino En Rama
Direktheten där land möter hav är slående. Det lantdoftande torra höet samsas med en sältad havsbris. Smaken är komplex med Läkerol-halspastiller och citronfriska syror som biter tag och ger längd. Det finns genomgående en brödighet som växelverkar med en fräsch fruktighet. Sältan finns där också. Ett fantastiskt gott och mångfacetterat vin som måste provas om man bejakar det udda i vinvärlden.
Starkviner · 2015-09-19 · 159 kr · 75 cl
Ursprung: Andalusien · Jerez-Xérèz-Sherry y Manzanilla-Sanlúcar de Barrameda (DO) · Gonzalez Byass
NV Amontillado del Principe
En magnifikt nyanserad doft möter näsan med söta fikon och russin, nötchoklad och apelsinlikör. Smaken är kruttorr och fyllig med pigg syra och fräsch sälta. Ett fullständigt balanserat vin på alla sätt och vis. Våra Amotilladoerfarenheter är begränsade men det här utklassar allt vi har provat tidigare i genren. Största möjliga köprekommendation utfärdas härmed. Priset är som vanligt med Sherry skrattretande lågt.
Starkviner · 2015-09-19 · 79 kr · 37.5 cl
Ursprung: Andalusien · Jerez-Xérèz-Sherry y Manzanilla-Sanlúcar de Barrameda (DO) · José Estevez
2014 Torres Las Mulas
Tag ett paket JO druvjuicekoncentrat. Späd med lite för lite vatten. Glöm inte att aska cigaretten i blandningen. Då har du ett fullgott alternativ.
Röda viner · 2015-09-19 · 85 kr · 75 cl
Ursprung: Valle Central · Valle Central (region) · Miguel Torres