NV Ferrari Brut Organic
En rejäl chardonnay med krämiga, gula äpplen, lite mineralbeska och bullbak. Friskt och fruktdrivet med bra häng i eftersmaken. Riktigt gott.
Mousserande viner · 2022-02-25 · 169 kr · 75 cl
Ursprung: Trentino-Alto Adige · Trento (DOC) · Ferrari
2013 Capo di Terra Conti Sertoli Salis
Ett utvecklat vin med kryddiga noter blandat med torkade frukter och blomblad. Bärigheten drar åt det röda och backas upp av nötigt och fatigt. Tanninerna är klart drickbar och lämnar bara en lätt ton av svart te efter sig. Frisk syra och ganska lätt stil gör vinet saftigt och klunkvänligt. Vi hade hoppats på lite mer komplexitet men smaken är god och vi nöjer oss så.
Röda viner · 2022-02-25 · 189 kr · 75 cl
Ursprung: Lombardiet · Valtellina Superiore (DOCG) · Conti Sertoli Salis
2019 Xisto Ilimitado
Mustigt och mulligt med bärigt och örtigt som för tankarna mot syrahbaserat från södra Rhône. Lite lättare anslag i gommen dock med transparent frukt och återhållsam ek. Vinet spretar lite och saknar lite riktning men i övrigt ett gott om än hyfsat enkelt vin.
Röda viner · 2022-02-25 · 189 kr · 75 cl
Ursprung: Trás-os-Montes och Douro · Douro DOC · Luis Seabra Vinhos