Provat från producenten Joseph Drouhin
Röda viner
Vita, torra viner
2015 Côte de Beaune Villages Joseph Drouhin
Bourgogne i det nedre prissegmentet blir sällan så kul. Det tenderar att bli grönt och snipigt. Men "någon" tipsade om att köpa generösa årgångar och låta vila ett par år. Vi hörsammade. Och se där. Lättillgänglig och adresstypisk med solmogna jordgubbar, nypon, apelsin och bazaarkryddor. Till och med en mineralpuff. Föredömligt återhållen ek. Inte alltför komplext men väldigt lättsamt och gott just nu.
Röda viner · 2021-11-13 · 199 kr · 75 cl
Ursprung: Bourgogne · Côte de Beaune-Villages AOP · Joseph Drouhin
Lagring: Vinet lagrades mellan ett år och ett år och tre månader på ekfat. 10 procent av faten var nya. Odlingsområde: Druvorna till detta vin kommer från vingårdar i Côte de Beaune-Villages. Druvor från vingårdar 16 byar i Côte de Beaune kan användas för att göra ett vin med ursprungsbeteckningen Côte de Beaune-Villages. Maison Joseph Drouhin väljer druvor från ett fåtal byar till sitt vin.
2005 Joseph Drouhin Chablis
Ungdomligt och fräscht med stabil syra. Klassiska smaknyanser av citrus, gröna äpplen och kalkig mineral. Bra, lite smörig fyllighet som möter upp kryddpepparpudrade kroppkakor med skirat smör.
Vita, torra viner · 2007-05-20 · 125 kr · 75 cl
Ursprung: Bourgogne · Chablis AOP · Joseph Drouhin