Provat från appellationen Marsannay AOP

Etikettbild

2008 Marsannay Jean-Claude Boisset

Underbart fräsch citrussyra i kombination med en smånötig, champagnelik gräddkrämighet. Bra tryck i den fortfarande unga frukten genom lemon curd, lime och vårlök. Ett lager av lite rökig mineral ger komplexitet. Eftersmaken är lång med toner av citrus och karamell genom den fint smakbärande syran. Rent och fint utan krusiduller och helt klart ett lika bra köp för den som vill konsumera nu som för den som vill vänta några år.

Vita, torra viner  ·  2013-07-10  ·  189 kr  ·  75 cl

Ursprung: Bourgogne  ·  Marsannay AOP  ·  Jean-Claude Boisset

Druvsammansättning: Chardonnay
(0.0 / 5, 0 röster)
Etikettbild

2005 Marsannay Les Grasses Têtes

Färgen är vackert rostigt röd. Doften känns initialt inte helt korrekt med lite kokta nyanser av burktomat och lätt ruttnande jordgubbar. Kanske är vinet något fel-/överlagrat? Efter en hel del luftning får vi lyckligtvis även njutbara nyanser av björnbär, jord och läder. Inte helt överväldigade går vi ganska raskt över till smaken. Här får vi en helt annan fräschör genom en fin syra och något ungdomligare bärighet. Vi hittar lingon, hallon och blåbär samt även lite robustare nyanser av läder, lakrits och rostad ek. Upplevelsen är både robust och elegant på samma gång, som om vinet, eller vi, inte riktigt kan sätta ner foten. Vi är uppriktigt förvånade över att vinet inte har utvecklats i en bättre riktning sedan vi drack det för drygt två år sedan. De från början mjuka tanninerna har torkat ut något och känns lite kletiga. Svårbedömt helt klart.

Röda viner  ·  2012-05-05  ·  269 kr  ·  75 cl

Ursprung: Bourgogne  ·  Marsannay AOP  ·  Domaine Bruno Clair

Druvsammansättning: Pinot noir
(0.0 / 5, 0 röster)
Etikettbild

2006 Marsannay Les Grasses Têtes

Färgen är vackert rubinröd med snygg lyster. Doften är genast ganska öppen och bjuder på ungdomlig pinotparfym, sötsyrlig frukt, mandelmassa och choklad. Snyggt, rent och städat. Oluftad bjuder smaken på en ganska örtig och kärv resa med lite tråkigt träiga toner. Efter ett par timmar i karaffen lättas detta upp och lite sura körsbär, orientaliska kryddor, rosor och något slags nyslipat ädelträ. Allt detta omgivet av en rejäl syra och något sträva tanniner. 06an är betydligt ofjäskigare och stramare än vad vi minns den bedårande, direkt tilltalande 05an och vi känner att vinet nog bör vila ett par år i källaren innan dess fulla potential är nådd (precis som producenten själv förordar). Vinet känns ärligt och terroirdrivet. Det var väl helt enkelt så här vinet blev från den här vingården den här årgången. Inga konstigheter liksom. Passar bra till den lökpanerade kycklinglårfilén med rotsaksrösti och söt sås på rostad, röd paprika, på så sätt att vinet känns mjukare och inte lika vresigt.

Röda viner  ·  2010-12-08  ·  279 kr  ·  75 cl

Ursprung: Bourgogne  ·  Marsannay AOP  ·  Domaine Bruno Clair

Druvsammansättning: Pinot noir
(0.0 / 5, 0 röster)
Etikettbild

2005 Marsannay Les Grasses Têtes

Röd färg med viss genomsläpplighet. Stor, syrligt inbjudande doft med viss utveckling. Inslag av orientbutik, polkagrisar, smultron, viol, rosmarin och geléhallon. Syrligt frisk, torr, silkeslent mjuk, medelfyllig smak med viss utveckling. Inslag av hallon, rostad ek, färska örter, kaffe och saltlakrits. Mineralisk svans som ger vinet elegans och stramhet. På det hela taget ett suveränt välmakat och drickfärdigt vin i personlig stil med ett lättförståeligt budskap. Möjligtvis klarar inte smaken att leva upp till de förföriska löften som doften avlägger men då är vi inne och petar på detaljer.

Röda viner  ·  2010-01-27  ·  269 kr  ·  75 cl

Ursprung: Bourgogne  ·  Marsannay AOP  ·  Domaine Bruno Clair

Druvsammansättning: Pinot noir
(0.0 / 5, 0 röster)
Etikettbild

2002 Marsannay Les Longeroies

Djup, integrerad, gräddig, utvecklad nästan komplett doft med inslag av sötlakrits, mjölkchoklad, rökelse och viol. Mustig, kryddig, utvecklad, mjuk, välbalanserad smak med utmärkt syra och inslag av rostad ek, tobak, mineral, korinter och jordgubbar. På det hela taget ett mycket gott, helt drickfärdigt vin i elegant, finstämt stil. Lagom mycket frukt bevarad. Som vanligt med Pinot noir mycket föränderligt i glaset under kvällens gång.

Röda viner  ·  2008-08-06  ·  239 kr  ·  75 cl

Ursprung: Bourgogne  ·  Marsannay AOP  ·  Domaine Bruno Clair

Druvsammansättning: Pinot noir
(0.0 / 5, 0 röster)