Fredag den 13 februari 2009

Etikettbild

2007 Secrets de Chai

Piggelindriven doft med persika och citrus. Smaken är frisk och domineras av päron och persika. Ett enkelt men rent vin som passar väl till den diskreta elegansen hos dillrullad bergtunga med smörstekt mangold och tossad mandelpotatis.

Vita, torra viner  ·  2009-02-13  ·  78 kr  ·  75 cl

Ursprung: Loire  ·  Saumur AOP  ·  Cave de Saumur

Druvsammansättning: Chenin blanc
Mer info om årgången: Jordart/jordmån: Kalkhaltig lera och sand. Vinifiering: Druvorna avstjälkades och pressades därefter i pneumatiska pressar. Jäsning på ståltankar vid låg temperatur. Lagring: På sin jästfällning i cirka åtta månader fram till buteljering - så kallad sur lie.
(0.0 / 5, 0 röster)
Etikettbild

NV Burmester Ruby Port

En gräddig och chokladig doft med rustika blåa bär i doften. Mjukhet i kroppen och smaker av choklad, plommon och blåbär ger ett harmoniskt om än enkelt portvin klart för konsumtion. Balanserar väl till chokladplatå med Rochefort och fikonmarmelad.

Starkviner  ·  2009-02-13  ·  65 kr  ·  37.5 cl

Ursprung: Trás-os-Montes och Douro  ·  Porto DOC  ·  Burmester

Druvsammansättning: Tinta barroca, tinta roriz, tinta cão och touriga granca
Mer info om årgången: Jordart/jordmån: Granitblandad lera. Lagring: Tre år på stora ekfat.
(0.0 / 5, 0 röster)