Lördag den 14 november 2009

Etikettbild

2005 Château Reysson

Ungdomligt röd färg med glaskant. Stor, typisk Bordeauxnäsa med svarta vinbär, cederträ, jordighet, blyertspenna och rostad ek. Choklad efter luftning. Smaken är överraskande fyllig och sötfruktig. Vi får mörk frukt och jordighet. Efter luftning körsbärskärnor och slånbär som stramar upp och kärvar till. Det finns tanniner, det finns dynamik. Sekundären gör sig gällande genom kaffe, tobak och lite vanilj. Bra längd, syror och koncentration pekar på ett lagringsobjekt. Det enda vi saknar i nuläget är stallet.

Röda viner  ·  2009-11-14  ·  169 kr  ·  75 cl

Ursprung: Bordeaux  ·  Haut-Médoc AOP  ·  Château Reysson

Druvsammansättning: 50% cabernet sauvignon och 50% merlot
Mer info om årgången: Skörd: Merlotdruvorna skördades mellan den 26 september och 3 oktober, och cabernet sauvignon från den 5 till 14 oktober. Vinifiering: Druvorna avstjälkades och sorterades. Inledande kallmaceration. Jäsning och maceration på små till medelstora temperaturkontrollerade ståltankar. Lagring: I ett år på nya, franska ekfat.
(0.0 / 5, 0 röster)
Etikettbild

2006 Windsor Sonoma Cabernet Sauvignon

Mörk, blåröd färg. Stor, inbjudande fruktig, något utvecklad doft med en rejäl dos ny ek. Inslag av choklad, kaffe, vanilj, mint, blåbär, björnbär. Något utvecklad smak med animaliska toner. Inslag av mint, viol, svarta vinbär och vanilj. Tanninerna är mjuka och drickvänliga och syran är balanserad och fräsch. Ett välgjort, gott och smakrikt vin utan någon som helst elegans. Lite alkoholeldighet och överdriven fruktsöthet stör helhetsintrycket lite.

Röda viner  ·  2009-11-14  ·  129 kr  ·  75 cl

Ursprung: Kalifornien  ·  Alexander Valley (AVA)  ·  Windsor Vineyards

Druvsammansättning: Cabernet sauvignon
Mer info om årgången: Lagring: I knappt två år på nya och gamla franska ekfat.
(0.0 / 5, 0 röster)
Etikettbild

2008 Taking Root Pinot Grigio

Gulbeige färg. Fruktig, lite blommig, något alkoholig doft med inslag av vindruvor och päron. Blommig, druvig, lite tvålig smak med avrundad syra. Inslag av mandelbeska, päron, lakrits och parfym. På det hela taget ett nästan helt korrekt vin, givetvis enkelt, dock välgjort. Texturen är lite oljig vilket visar sig fungera som en fin brygga till långkokta fläsklägget med rotmos och fem senaper.

Vita, torra viner  ·  2009-11-14  ·  59 kr  ·  75 cl

Ursprung: Cahul  ·  Cahul  ·  Acorex Wine Holding

Druvsammansättning: 93% pinot grigio och 7% sauvignon blanc
Mer info om årgången: Skörd: Manuell. Skördeuttaget var sju till åtta ton per hektar. Druvorna till detta vin kommer från vingården Tvardita. Vinifiering: Druvorna avstjälkades och krossades. Maceration i sex till åtta timmar, jäsning på ståltankar vid en temperatur av 25-28°C. Vinet vilade på jästfällningen fram till buteljeringen.
(0.0 / 5, 0 röster)