Lördag den 4 januari 2020

Etikettbild

2012 Caparsino Chianti Classico Riserva

Sura körsbär, grus, läder, rosor och kafferost. Ett mjuknat, harmoniskt vin med fullt ut integrerad ek. Struktur genom tannaniner, syra och pigg frukt nog för längre lagring med det här är urgott redan nu. Påfyllning krävs.

Röda viner ·  2020-01-04 ·  203 kr ·  75 cl

Ursprung: Toscana  ·  Chianti Classico (DOCG)  ·  Caparsa

Druvsammansättning: 100% Sangiovese
Mer info om årgången: Jästsort: Vilda jäststammar. Lagringsmetod: Stora ekfat 2år. Filtrering: Ofiltrerad. Alkoholhalt: 13,5%. Sulfit/SO2 (mg/l): 18. Odlingshöjd (möh): 450möh. Syra g/l: 6 g/l.
Etikettbild

2010 Château Rollan de By

Förmodligen den bästa av hittills fyra provade flaskor. Här får vi sötmogen merlotfrukt precis mellan det unga och det utvecklade. Tanninerna har slipats ner till en lagom nivå medan syran fortfarande är hög och läskande. Frukten upplevs riktigt tät och ekfaten har sjunkit in snyggt i helheten, Vi får en mineralskjuts i avslutet genom lite svärta och metalliskhet. På det hela taget ett kanonvin fortfarande i lagom drickfas. En lagringssuccé.

Röda viner ·  2020-01-04 ·  203 kr ·  75 cl

Ursprung: Bordeaux  ·  Médoc  ·  Rollan de By

Druvsammansättning: 70% merlot, 10% cabernet sauvignon, 10% cabernet franc