Lördag den 16 januari 2021

2019 Ethno Sauvignon Blanc
En helt okej sauvignon som undviker de värsta stereotyperna. Istället fokus på citrus, gröna tropiska frukter och örter. Funkar både i och till gryta men är kanske lite väl enkelt på egen hand.
Vita, torra viner · 2021-01-16 · 69 kr · 75 cl
Ursprung: Trakien · Trakien · Domaine Boyar

NV Exton Park Brut Reserve NV
Oklanderligt ren och fräsch med närmast oljig textur. Egensinnig mix av mint, blandat godis, citrusfrukter och söta kex. Elegant kalkmineral i det långa avslutet. Eventuellt det godast bubblet vi har testat undantaget en handfull Champagner. Här finns allt man söker i ett vin; finess, elegans, koncentration, längd, personlighet. Imponerande i varje beståndsdel och överdådigt i sin helhet.
Mousserande viner · 2021-01-16 · 369 kr · 75 cl
Ursprung: Storbritannien · Storbritannien · Exton Park

2016 Morgon Vieilles Vignes Georges Descombes
Initialt en brettbomb, betydligt lugnare med luft, men fullt av karaktär här. Lite senare en vägg av rostigt brunnsvatten, blodig underläpp, rosor, stenhård granit. Här finns tanniner, stoppning och syra för långlagring men otroligt läckert redan nu. En solklar benchmark för Morgon. Ett fantastiskt vin.
Röda viner · 2021-01-16 · 235 kr · 75 cl
Ursprung: Bourgogne · Morgon · Georges Descombes

2016 Tokaji Aszú 5 puttonyos Château Dereszla
Ett magnifikt vin helt klart med tandköttsgnagande syra och sötma. Evighetslång smak med nyanser av aprikoser, saffran, gula äpplen, honung och tropisk frukt för att nämna några. Väl avvägda fattoner som vävs in snyggt i det fruktiga och friska. Otroligt gott och komplext.
Söta viner · 2021-01-16 · 189 kr · 50 cl
Ursprung: Norra massivet · Tokaj-Hegyalja · Château Dereszla