2010 Saint Jean du Barroux L'Argile
Frisk och fräsch med sval, ren fruktighet. Fint integrerad ek och alkohol gör vinet mycket harmoniskt. Vi får en typisk sydfransk blommighet och antydan till stenig mineral tillsammans med sköna hallon och plommon. På det hela taget ett väldigt ärligt och välgjort vin med skön drickbarhet om man gillar smakprofilen.
Röda viner · 2014-03-29 · 199 kr · 75 cl
Ursprung: Rhône · Ventoux AOP · Saint Jean du Barroux
2009 Cabidos Comte Philippe de Nazelle Petit Manseng Sec
Riktigt imponerande smakbild med frisk syra, rikt solmogen frukt och viss mineralsälta. Ypperligt balanserad alkohol vilket enbart bidrar till en lätt värme. Texturen är fyllig och nästan lite vaxigt oljig. Eftersmaken är lång och intensiv med honung, gula plommon, en lätt malolaktisk smörkänsla och en intressant halmighet som vi närmast förknippar med Sémillon eller Chenin blanc. Vinet uppträder väldigt harmoniskt och generöst just nu, kanske som en följd av några års flasklagring, men det lär hålla och kanske utvecklas ytterligare i en bra källare. Storartat, oväntat och helt klart ett måste-köp. En fullträff till Schweinhaxe med surkål och potatismos.
Vita, torra viner · 2014-03-29 · 129 kr · 75 cl
Ursprung: Sud-Ouest · Pyrénées-Atlantiques IGP · Domaine Viticole du Château de Cabidos
2010 Castello di Monsanto
Läskande smak med lite svärtad grönpepprighet, tydlig ekkrydda och en ganska avskalad fruktighet. Vi får tyvärr inte alls samma fina upplevelse som med 2009an. Vinet uppträder i nuläget inte helt harmoniskt och både syra och tanniner spretar lite åt alla möjliga håll. Tveksamt om lagring kan råda bot på det här då vinet känns något klent och okoncentrerat. Vi dricker nog upp våra resterande flaskor inom kort och då förmodligen till en bit kalv med syrlig sås.
Röda viner · 2014-03-29 · 149 kr · 75 cl
Ursprung: Toscana · Chianti Classico (DOCG) · Castello di Monsanto