Lördag den 25 mars 2023

Etikettbild

2018 Château de Fesles Chenin Sec La Chapelle

Något underlagrat då eken ännu inte har integrerat med frukten som gott kunde ha fått karameliseras ytterligare. Trots det ett gott och rejält vin med lyxig känsla. Bra drag i både frukt och mineral bådar gott för framtiden.

Vita, torra viner  ·  2023-03-25  ·  164 kr  ·  75 cl

Ursprung: Loire  ·  Anjou AOP  ·  Château de Fesles

(0.0 / 5, 0 röster)
Etikettbild

2004 La Vecchia Via

Närmast sensationellt vital med intakt blå frukt, läder, bruna kryddor och lite grillad köttighet. Här finns absolut stuns och spänst kvar utan tecken på ålderskrämpor. Mycket gott.

Röda viner  ·  2023-03-25  ·  99 kr  ·  75 cl

Ursprung: Piemonte  ·  Piemonte (DOC)  ·  Dezzani

(0.0 / 5, 0 röster)
Etikettbild

2021 Quite

Örtigt, bärigt lite tjurigt och kärvt och förmodligen i behov av lagring. Friskt och fräscht i övrigt med bra koncentration och viss tanninsträvhet. Drick- och lagringsvänligt på en och samma gång med inslag av slånbär, enbär, järnspån och en lite betongig mineralkänsla. Mycket bra.

Röda viner  ·  2023-03-25  ·  218 kr  ·  75 cl

Ursprung: Kastilien-León  ·  Bierzo (DO)  ·  Veronica Ortega Camacho

(0.0 / 5, 0 röster)
Etikettbild

2020 Faustino Rivero Ulecia Albariño

Frisk, ung med goda mängder syrlig frukt och mineral. Lättsam och läskande men samtidigt lite oljig med fet känsla. Upplevelsen är ren och finessrik. Ett gott och välgjort vin minsann.

Vita, torra viner  ·  2023-03-25  ·  99 kr  ·  75 cl

Ursprung: Galicien  ·  Rías Baixas (DO)  ·  Marques del Atrio

(0.0 / 5, 0 röster)
Etikettbild

2022 El Burro Malbec Natural

Tät, mörkbärig med viss örtighet. Fyllig och kraftfull smak med söt frukt och fyllighet. Trots det rejäla anslaget med bra drag i procenten upplevs vinet på rätt sida balansen. Borde nog kunna lagras lite för att få ner den grövsta ungdomligheten något och kanske fiska upp lite animaliska nyanser. Klart trevligt.

Röda viner  ·  2023-03-25  ·  138 kr  ·  75 cl

Ursprung: Cuyo  ·  Mendoza (IG)  ·  Bodega Santa Julia

(3.5 / 5, 2 röster)