2002 Palmer Millesime Brut
Mycket frisk, något utvecklad smak med inslag av blodapelsin, mineral, bröd, röda äpplen och nötter. Mycket god och välstrukturerad mousse. Vi förvånas av de redan nu välutvecklade nyanserna. Den friska syran borgar dock för ytterligare lagring och harmonisering. En Champagne av hög kvalitet som fungerar på egen hand eller till tilltugg av olika slag.
Mousserande viner · 2009-04-25 · 259 kr · 75 cl
Ursprung: Champagne · Champagne AOP · Palmer & Co
2004 Beni di Batasiolo Barolo
Sträv, frisk, torr, stram, elegant smak med djup chokladton. Nyanser av körsbär, mandelmassa, körsbär, kalkmineral och tobacco. Med facit på hand hade detta vin vunnit på några års lagring men det gör inte ont att dricka det redan nu.
Röda viner · 2009-04-25 · 200 kr · 75 cl
Ursprung: Piemonte · Barolo (DOCG) · Batasiolo
2001 Bernkasteler Badstube Riesling Kabinett Dr Pauly-Bergweiler
Halvsöt, lätt, läskande, utvecklad smak med inslag av smör, melon och gummi. Vinet fungerar perfekt välkylt i stora klunkar men lämnar inga djupare intryck efter sig. Vi finner en utmärkt balans mellan syra och sötma men upplever en något vattnig, fruktlös smak.
Vita, halvtorra viner · 2009-04-25 · 149 kr · 75 cl
Ursprung: Mosel · Mosel (Anbaugebiet) · Dr Pauly-Bergweiler
2008 Don Pascual Sauvignon Blanc
Frisk, örtig, balanserad smak med inslag av svart vinbärsblad, lime, citrus och aningen alkohol. Korrekt men övertydligt. Fungerar till citron- och ingefärsmarinerad kolgrillad kyckling med hemlagad kaprispotatissallad.
Vita, torra viner · 2009-04-25 · 70 kr · 75 cl
Ursprung: Juanicó · Juanicó · Establecimiento Juanicó