
2001 Chablis Grand Cru Les Preuses
Gyllengul färg. Lite smörig doft med inslag av ljungblom, färska champinjoner, rostad ek, kanderat socker och mandelmassa. Stor, kraftfull, fyllig smak med inslag av lakrits, gröna äpplen, citrus, champinjon, nötter och honung. Det här vinet är fortfarande ungt i sinnet med lite ointegrerad ek som behöver lugna ner sig några år. Rejält men lite klumpigt blir helhetsomdömet.
Vita, torra viner · 2011-07-30 · 393 kr · 75 cl
Ursprung: Bourgogne · Chablis Grand Cru · Albert Pic

2001 Château de la Tour Grand Cru
Brunröd färg som för tankarna till Coca cola. Mogen doft med inslag av russin, farinsocker, buljong, burktomat, korvkokskryddor och en kalk. Intrycken så här långt tyder på viss övermognad, möjligen tack vare lite för varm flasklagring under några år. Smaken visar sig vara något mindre mogen, dock tydligt utvecklad, med bra tanniner, syra och koncentration. Ryggraden bär upp nyanser av mineral, körsbär, läder, mörka bär, brunmurkna trästockar och memma. Det här är ett riktigt kraftpaket som med tanke på sina unga, taggiga drag i kombination med de lite övermogna intrycken inte känns helt harmonisk. Längden på eftersmaken vittnar om koncentration och kraft.
Röda viner · 2011-07-30 · 630 kr · 75 cl
Ursprung: Bourgogne · Clos Vougeot Grand Cru · J Labet & N Déchelette

1999 Corton-Pougets Grand Cru
Lätt rostbrun, hallonfärg. Parfymerad, djup, extremt nyanserad, ändå integrerad doft med inslag av viol, skogsbär och eteriska oljor. Makalöst inbjudande såklart. Frisk, fortfarande ganska ungdomlig smak med drickfärdigt mjuka tanniner och en underbart sötmogen frukt. Fantastiskt gott och balanserat i lång, superelegant, skir stil. Omdömen som sofistikerad och sensuell dyker även upp runt bordet. Det här hade vi druckit varje dag om vi hade haft råd.
Röda viner · 2011-07-30 · 695 kr · 75 cl
Ursprung: Bourgogne · Corton · Louis Jadot

2006 Juliusspital Volkacher Karthäußer Weißer Burgunder Trocken Grosses Gewächs
Ganska så illgul färg. Härligt fruktig, extremt mineralpackad doft med massor av mandel och tropisk frukt. Viss utveckling kan anas samt en tydlig men inbäddad nyans av rostad ek. Smaken är stor och koncentrerad i lite alkoholfyllig stil. Ett mycket rikt vin med mineral, frukt och ek i mängder. Helt klart en mäktig skapelse och utan tvekan den häftigaste Pinot blanc vi har testat. Ungefär som ett mellanting av Kalifornienchardonnay och Ungernfurmint. Någon tycker att ek och alkohol sticker ut på ett lite störande sätt. Längd, koncentration och mineralitet är alla ense om dock. Drick nu eller spara ytterligare.
Vita, torra viner · 2011-07-30 · 284 kr · 75 cl
Ursprung: Franken · Franken · Juliusspital