Provat från producenten Viña Valdivieso
Röda viner
Mousserande viner
NV Valdivieso Brut Extra
Nyanserad smak med viss utveckling. God mousse och härlig syra. Inslag av kex, nougat och bokna äpplen. Ett torrt vin med föredömligt generös frukt. Hade det inte varit för den lilla orena, bittra alkoholtonen i eftersmaken så hade vi hyllat detta vin ohämmat. Nu är det bara ett mycket välgjort och framförallt gott mousserande vin.
Mousserande viner · 2009-09-05 · 99 kr · 75 cl
Ursprung: Chile (nationell) · Chile (nationell) · Viña Valdivieso
NV Valdivieso Blanc de Blancs
En frisk, torr smak följer på en härligt brödig doft. Smaknyanserna är dock mycket anonyma med försiktiga drag åt citrus, ananas, äpple och lätt ek. Moussen är direkt dålig varför vinet inte kan få godkänt.
Mousserande viner · 2008-09-19 · 99 kr · 75 cl
Ursprung: Chile (nationell) · Chile (nationell) · Viña Valdivieso
2004 Éclat Valdivieso
Morellröd färg. Varm, mustig, animalisk doft med inslag av körsbär, tranbär, svarta vinbär, viol, vitpeppar, kryddpeppar, lagerblad, marsipan och viss alkohol. Eldig, kryddig, lite fruktsöt smak med viss utveckling och inslag av mörka bär, kakao, kalopskryddor, viol och hasselnöt. Nyansrik, koncentrerad och extraherad med elegant ambition, men bjuder på en märklig orenhet i både doft och smak som stör helhetsintrycket. Mycket bra till rostbiff med potatissallad.
Röda viner · 2007-11-02 · 139 kr · 75 cl
Ursprung: Valle Central · Maule Valley (DO) · Viña Valdivieso