Lördag den 4 oktober 2008

Etikettbild

2000 Château Bouscassé

Röd färg med blå nyans. Något diskret doft med inslag av höstlöv, te, björnbär, buljong, skog och mörka bär. Knuten, lite grön smak med något torra tanniner. Inslag av te, tobak, blåbär, ceder och kakao. Vinet känns ännu ungdomligt men har bra koncentration och bör vinna på ytterligare lagring. Något sämre än 1999an.

Röda viner ·  2008-10-04 ·  109 kr ·  75 cl

Ursprung: Sud-Ouest  ·  Madiran  ·  Alain Brumont

Druvsammansättning: 65% tannat, 25% cabernet sauvignon, 10% cabernet franc
Etikettbild

2007 Dr Loosen Bernkasteler Kurfürstlay Riesling Spätlese

Enkel, diskret, druvig doft med inslag av päron och piggelin. Ungdomlig, druvig, enkel, ganska tunn smak med viss sötma och inslag av päron, piggelin och citrus. Ett mycket enkelt vin med generös frukt som knappast vinner på lagring. Helt perfekt till löksoppa.

Vita, halvtorra viner ·  2008-10-04 ·  109 kr ·  75 cl

Ursprung: Mosel  ·  Mosel  ·  Dr Loosen

Druvsammansättning: Riesling
Mer info om årgången: Manuell skörd. Vinifiering: Kalljäst på ståltank.
Etikettbild

2007 Nederburg Noble Late Harvest

Ungdomlig, fruktig doft med inslag av botrytis och lime. Mycket söt, mycket frisk, fruktig, ungdomlig smak med inslag av pomerans. Ett något oelegant, burdust vin med enorm sötma som pallar en välkyld blåbärscheesecake.

Söta viner ·  2008-10-04 ·  65 kr ·  37,5 cl

Ursprung: Western Cape  ·  Western Cape  ·  Nederburg Wines

Druvsammansättning: 90% chenin blanc, 10% weisser riesling