Lördag den 5 maj 2007

Etikettbild

2006 Gewurztraminer

Gyllengul färg. Stor, söt, utvecklad doft med inslag av honung och botrytis. Stor, torr, lång, utvecklad smak med inslag av honung, botrytis och diesel. Ett intressant vin med fantastisk längd i lite otypisk stil. Hygglig till rökt makrill och rökt sidfläsk.

Vita, torra viner  ·  2007-05-05  ·  93 kr  ·  75 cl

Ursprung: Alsace  ·  Alsace  ·  Domaine Viticole de la Ville de Colmar

Druvsammansättning: Gewurztraminer
(0.0 / 5, 0 röster)
Etikettbild

1997 Finca Valpiedra

Medelfyllig, rödorange färg. Stor, fruktig, outvecklad, sötaktig doft med inslag av rotfrukter, mörka bär och dill. Frisk, pepprig, fruktig, stram, köttig smak med inslag av fat och skirat smör. Ett kraftfullt, fortfarande vitalt vin med stor framtid. "Svärta och smärta".

Röda viner  ·  2007-05-05  ·  119 kr  ·  75 cl

Ursprung: La Rioja  ·  Rioja (DOC)  ·  Martínez Bujanda

Druvsammansättning: Huvudsakligen tempranillo
(0.0 / 5, 0 röster)
Etikettbild

2006 Leth Grüner Veltliner

Ett sötfruktigt vin med inslag av jäst, mineral, grön banan och gröna marmeladkulor. Enkelt men korrekt med intressant, matvänlig kryddighet och hygglig längd.

Vita, torra viner  ·  2007-05-05  ·  69 kr  ·  75 cl

Ursprung: Niederösterreich  ·  Wagram  ·  Weingut Leth

Druvsammansättning: Grüner veltliner
Mer info om årgången: Jordart: Lössjordar. Manuell skörd i slutet av september. Druvorna avstjälkades varefter must och skal macererade i cirka tre timmar innan pressning. Därefter tre veckors jäsning vid låg temperatur i ståltankar. Distriktet Donauland ligger väster om staden Wien i regionen Niederösterreich. Druvorna till detta vin hämtades från olika odlingar i delområdet Wagram. Leth är en familjeägd firma som har sitt säte i Fels am Wagram. Grüner veltliner är Österrikes mest odlade druva och upptar cirka en tredjedel av landets odlingsareal.
(0.0 / 5, 0 röster)